Park narodowy, którego symbolem jest nietoperz, aż prosi się o odwiedzenie w czasach pandemii koronawirusa:). Nie żartuję, chociaż humor mój bywa czarny jak smoła, to jednak zawsze jest to humor. Jakiś… A o jaki park chodzi? No oczywiście, że o Ojcowski Park Narodowy. No i tak się biedny prosił, że aż wyprosił swój własny wpis na blogu…
Nie będzie to jednak kompleksowy opis jak przemierzyć OPN wzdłuż i wszerz oraz jak odhaczyć w nim wszystkie obowiązkowe punkty. Jest to jedynie luźna relacja ze spaceru, podczas którego wszystkie te obowiązkowe punkty mogą namalować się same. Wszystko zależy od tego gdzie Czytelnika oczy i nogi poniosą i ile może Czytelnik na to przeznaczyć czasu, żeby odkryć w OPN to co sam uważa za najciekawsze. Pomimo, że OPN jest malutki, to zdecydowanie nie jest do zrobienia na jeden raz. Zwłaszcza z dziećmi:>…
Dlaczego warto odwiedzić OPN?
Zapuszczając się na południe Polski, do Krakowa lub w jego najbliższe okolice, warto zahaczyć o Ojcowski Park Narodowy. Z Krakowa tu całkiem blisko, chociaż nie daję gwarancji ucieczki od tłumów… Park założono w 1956 roku jako szósty park narodowy w Polsce. Z latami „doklejano” do pierwotnej powierzchni parku kolejne tereny objęte ochroną.
Obecnie powierzchnia samego parku zajmuje 2145ha, a wraz z przylegającą otuliną jest to 6777 ha. OPN to najmniejszy spośród 23 parków narodowych w Polsce. Ojcowski Park Narodowy mieści się w granicach administracyjnych czterech gmin.
Na czym polega jego wyjątkowość?
Park leży w obrębie Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, a konkretniej na Wyżynie Olkuskiej. Na jego terenie znajdują się również dwa zamki należące do Szlaku Orlich Gniazd. Budowa geologiczna parku jest wyjątkowa w skali całego kraju, co przekłada się na jego malowniczość o każdej porze roku. Chociaż chyba najbardziej do twarzy mu z jesienią, kiedy to lasy zaczynają mienić się wszystkimi odcieniami brązów, czerwieni i złota, kontrastując z biało- szarymi wapiennymi skałami.
Na jego magię składają się przede wszystkim liczne wapienne formacje skalne. Wapienie górnojurajskie pochodzą z okresu kiedy 150 mln lat temu było w tym rejonie…morze! Skały powstały wskutek nagromadzenia się ogromnej ilości szczątków organicznych. Północno- zachodnia część parku usiana jest licznymi wapiennymi ostańcami, bardzo malowniczymi skądinąd i pobudzającymi wyobraźnię do wymyślania im przeróżnych nazw…
Miejscem idealnym, żeby rozpocząć wycieczkę po parku, jest spacer po prostej niewymagającej ścieżce w Dolinie Prądnika, biegnącej ulicą Ojcowską, na wysokości wsi Maszyce oraz Smardzowice k. Krakowa. Mijając Kawiarnię „Niezapominajka”, dochodzimy do rozwidlenia szlaków, w którego pobliżu znajduje się „źródełko miłości” oraz formacja skalna o nazwie Brama Krakowska. Według legendy zakochani, którzy zaczerpną łyk wody z tego wapiennego wywierzyska, już na zawsze zostaną złączeni węzłem miłości.
Nieopodal znajdują się też inne ostańce takie jak Rękawica, Igła Deotymy oraz Jaskinia Krowia i Jaskinie Ciemna. Najpopularniejszą jaskinią na terenie OPN jest Jaskinia Łokietka i najchętniej odwiedzaną przez turystów. I tu znowu z pomocą przychodzi legenda według której król Polski Władysław Łokietek salwował się ucieczką w nadprądnickie skałki. Na przełomie XIII i XIV w król czeski Wacław II najechał i zajął Kraków. Prawowity król Władysław znalazł wtedy schronienie przed goniącym go pościgiem w wapiennej jaskini. I to właśnie temu władcy jaskinia zawdzięcza swoją nazwę.
Wapienne podłoże sprzyja procesom krasowym i tworzeniu się jaskiń, których na terenie parku znajduje się około 500. Mniejszych i większych, ale tylko dwie spośród nich udostępnione są do zwiedzania dla turystów (Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna). Z kolei groty pozwalają na występowanie na terenie parku licznych grup nietoperzy. Właśnie dlatego nietoperz stał się symbolem parku.
Człowiek w Ojcowskim Parku Narodowym
Na terenie parku znaleziono liczne ślady bytowania człowieka pochodzące z najdawniejszych czasów. Zakładaniu ludzkich siedlisk sprzyjało ukształtowanie terenu, które gwarantowało naturalne schronienie w postaci jaskiń. Najstarsze znalezione ślady bytności człowieka pochodzą z Jaskini Ciemnej i datuje się je na około 120- 115 tysięcy lat p.n.e.
W bliżej nam znanych czasach powstawały na terenie parku zamki, m.in. w Ojcowie oraz na Pieskowej Skale. Zamek Kazimierzowski w Ojcowie to obecnie pozostałości pierwotnego zamku zbudowanego za panowania króla Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV w.
Zdecydowanie bardziej okazale prezentuje się Zamek na Pieskowej Skale, który jest również oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Oprócz zwiedzania samego zamku do obejrzenia udostępnione są również muzealne wystawy czasowe. Zamek został wzniesiony z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego w pierwszej połowie XIV w. jako strażnica królewska. Nieopodal znajduje się kolejna znana formacja wapienna. Jest to Maczuga Herkulesa.
W Ojcowskim Parku Narodowym można z powodzeniem uprawiać turystykę pieszą, rowerową, a nawet wspinaczkę skałkową. Trasy piesze są dobrze oznaczone i przygotowane. W weekendy bywają tu tłumy, więc warto jeśli to tylko możliwe, wybrać się do OPN w tygodniu, żeby w spokoju móc poznać urocze zakątki Ojcowskiego Parku Narodowego.
Rebeka von Jurgen
*Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to zostaw po sobie ślad w komentarzu albo udostępnij go, skomentuj post lub daj lajka na Facebook’u.
Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami? Zapisz się na newsletter!
Zaobserwuj mnie na Instagramie, gdzie regularnie dodaję zdjęcia i story z naszych kolejnych wypraw:)
No na co jeszcze czekasz;)?…