Zrobiło nam się trochę tych niedzieli niehandlowych w roku… Na łonie natury jest tłoczniej, na placach zabaw jeszcze gwarniej, rodzinny wypad do atrakcji turystycznych trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem, a budki z gastronomią przezywają prawdziwe oblężenie, zwłaszcza te z lodami. Skoro nie można się zaszyć w chłodnym i klimatyzowanym centrum handlowym, to trzeba coś przecież porobić z rodziną w niedzielę… Znalezienie kameralnych miejsc na wycieczkę w takich wakacyjno-niehandlowych warunkach graniczy z cudem. A jednak, nie jest niemożliwe…„Oświęcim” (lub „Oszpicin” jak nazywali to miasto kiedyś żydowscy mieszkańcy) kojarzy się dość jednoznacznie. W sumie słusznie, bo to przecież kawał historii, ciężkiej i smutnej. Z drugiej strony to niewielkie miasto w województwie małopolskim idzie z duchem czasu, modernizuje się, nie chce pozostawać w tyle i w cieniu historii.
Dwulatek domaga się swojej porcji wrażeń (i lodów), niemowlę mleka, a rodzice aromatycznej kawy i chwili spokoju, żeby zebrać myśli w tym upale, od którego topnieje asfalt i połączenia nerwowe między neuronami. Udaje mi się to dopiero w Cafe Bergson, klimatycznej kawiarni z przesłaniem. Z jednej strony połączona jest z Muzeum Żydowskim i starą synagogą Chewra Lomdej Misznajot. Z rozmysłem nie wybieram na niedzielne zwiedzanie Auschwitz-Birkenau. Moim zdaniem do tego miejsca trzeba się wybrać będąc w odpowiednim wieku, żeby odbyć wizytę w należyty sposób. Dwulatek i niemowlak kiedyś się tam wybiorą, może z wycieczką szkolną, może z nami?…
Mnie ciekawi historia oświęcimskich Żydów bez Zagłady w tle. Po prostu- taka zwykła, codzienna, rodzinna, normalna. Muzeum Żydowskie będące częścią Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, chociaż niewielkie w swych rozmiarach, prezentuje 400 lat obecności Żydów w tym mieście. Są tu stare czarno-białe fotografie, pocztówki, książki, mapy, czasopisma, listy, przedmioty codziennego użytku… W Muzeum jest też część multimedialna wystawy, wystarczy poklikać palcem po ekranie i dzieją się cuda;). Grupy zorganizowane mogą skorzystać z oferty kulturalno-edukacyjnej muzeum, zwiedzić z przewodnikiem, wziąć udział w warsztatach. Po obejrzeniu eksponatów przechodzimy bezpośrednio do synagogi. Obecnie jest to jedyna bożnica, która zachowała się po II wojnie światowej. Kiedyś było ich w Oświęcimiu 30… . W trakcie wojny została przekształcona przez nazistów w skład amunicji, po wojnie służyła jako hurtownia dywanów. W czasach współczesnych, dzięki staraniom sponsorów, została gruntownie wyremontowana i w 2000 r. otwarta dla zwiedzających. Nie jest już miejscem zgromadzenia wiernych, ale miejscem pamięci i refleksji nad historią.
Po lekcji historii dobrze odpocząć na bulwarach nad rzeką Sołą. Spacerujemy w cieniu drzew do kamienistej plaży, na której można wypożyczyć kajaki. Mimo żaru lejącego się z nieba chętnych nie brakuje, kolejka stale się wydłuża. Odpuszczam kajakowe szaleństwo z dwulatkiem i niemowlakiem w roli głównej. Po prostu ściągamy sandały i brodzimy po kostki w wodzie, przyjemnie chłodnej w ten upalny dzień. Nie przeszkadza mi nawet, że otoczaki wbijają się w stopy tak jak klocki lego przyczajone w dywanie…
Jeśli macie blisko lub jesteście gdzieś na trasie, wpadnijcie do Oświęcimia na rodzinny spacer i zwiedzanie, które jak się okazuje może być lekkostrawne i nie odbije Wam się czkawką historii XX wieku. Zgubcie się gdzieś w uliczkach Starego Miasta, wpadnijcie na ciasto i kawę do Cafe Bergson, połączcie to ze zwiedzaniem synagogi i Muzeum Żydowskiego, przespacerujcie się nad Sołą. A jeśli macie więcej czasu i ochoty odwiedźcie też Muzeum Zamek, Zamek Książąt Oświęcimskich czy też dawny Ratusz, w którym znajduje się oddział muzeum i punkt informacji turystycznej. Koniecznie zgarnijcie tutaj mapkę z gotowym planem zwiedzania Starego Miasta. Dla zaawansowanych technologicznie jest opcja z zeskanowaniem kodu i apką na smartfona:). Nie czekajcie, zwiedzajcie!:)
Informacje praktyczne:
Internet: Centrum Żydowskie w Oświęcimiu http://ajcf.pl/. Muzeum i synagoga otwarte są od niedzieli do piątku od 10.00-17.00 lub 18.00 (kwiecień-wrzesień). Wstęp: 10zł bilet normalny, 6zł bilet ulgowy, 15zł rodzinny (dorośli plus dzieci). Bilet obejmuje zwiedzanie muzeum, synagogi i cmentarza żydowskiego. W soboty i żydowskie święta Centrum jest nieczynne. Przed wizytą można pobrać darmową aplikację- przewodnik na telefon, żeby lepiej przygotować się do wizyty i zwiedzania.
Nad Sołą można wypożyczyć kajak za 10 zł od osoby. Spływ trwa około 1h.
Rebeka von Jurgen